Historia

Poniższe kalendarium ma na celu zebranie w jednym miejscu najważniejszych wydarzeń związanych z Warszawskim Klubem Go, ale także z historią gry Go w Warszawie.

Kalendarium to powstało dzięki rozmowom z Januszem Kraszkiem, Włodzimierzem Grudzińskim i Krzysztofem Moszczyńskim. Zdjęcia, artykuły i inne dokumenty pochodzął z ich archiwów.

1971

Na wydziale Matematyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego formuje się środowisko warszawskich goistów. Asystenci Witold Marek oraz Wojciech Guzicki poznają Go na jednej z konferencji naukowaych w Berlinie Zachodnim i przedstawiają nowo poznaną gre swoim kolegom i studentom. Gracze samodzielnie wykonują gobany i kamienie.

1971 - 1972

Gracze z Uniwersystetu Warszawskiego spotykają się w klubie studenckium "Kubuś Puchatek" mieszczącym się tak jak cały wydział w Pałacu Kultury i Nauki. Grupa liczy ok. 10 osób, między innymi: Mateusz Wardęcki, Włodzimierz Dobosiewicz, Emilia Grudzińska, Włodzimierz Grudziński, Krzysztof Moszczyński, Maciej Górski i Aleksander Bartnik

1972 - 1978

Warszawscy gracze pobierają lekcje Go u Tsutomu Watanabe (3d) - przedstawiciela jednej z japońskich firm w Polsce. Watanabe jest aktywny w środowisku warszawskich goistów, uczęszcza w spotkaniach klubowych i turniejach. Razem z Watanabe warszawskich goistów uczy Kiichiro Abe (4d) - attaché japońskiej ambasady. Japończycy sprowadzają do Warszawy profesjonalny sprzęt oraz książki.

Spotkanie w domu T. Watanabe (1976)
Pożegnanie T. Watanabe (marzec 1978)

1976 - 1987

Spotkania warszawskich goistów odbywają się przez kilka miesięcy w Staromiejskim Domu Kultury (Rynek Starego Miasta 2) w ramach Groteki - inicjatywy, której celem jest upowszechnianie gier i rozrywek umysłowych. Wydarzenie to działające później pod szyldem Młodzieżowego Centrum Gier i Rozrywek, przenosi się do nowej filli SDK przy Al. Jerozolimskiej 2.

W ramach Groteki powstaje Warszawski Klub Go, a jego pierwszym nieformalnym prezesm zostaje Krzysztof Moszczyński. Początkowo na spotkania przychodzi około 20 osób.

Groteka zostaje miejscem spotkań warszawskich goistów na wiele kolejnych lat.

Spotkanie Warszawskiego Klubu Go w Grotece
Spotkanie Warszawskiego Klubu Go w Grotece
Spotkanie Warszawskiego Klubu Go w Grotece
Spotkanie Warszawskiego Klubu Go w Grotece

03-06.10.1976

Pierwsza wizyta profesjonalnych graczy z Japonii w Warszawie. Do stolicy przyjechali: Kunio Ishii (8p), Yoichi Yoshida (4p), Tomoko Ogawa (4p), Akira Murakami (6d). Podczas 4 dni spędzonych w Polsce japońscy gracze dali lekcje przedstawiającą zasady gry oraz podstawowe strategie, rozegrali partie pokazowe oraz symultany z członkami warszawskiego klubu. Spotkania odbywały się w Grotece.

Harmonogram spotkań z japońskimi graczami
Przyjęcie w Ambasadzie Japonii (05.10.1976)
Artykuł w Kurierze Polskim (01.10.1976)

31.10 - 01.11.1977

W warszawskiej Grotece zorganizowano I Handicapowe Mistrzostwa Polski w Go. Turniej wygrał Mateusz Wardęcki. W turnieju wzięło udział 28 osób.

I Handicapowe Mistrzostwa Polski w Go
Wyniki turnieju
Artykuł w Expressie Wieczornym (27.10.1977)

20-22.03.1978

Druga wizyta profesjonalnych graczy z Japonii w Warszawie. W skład japońskiej delegacji wchodzili Haruyama (7p), Sato (4p), Hattori (1p).

Wizyta japońskich graczy w Warszawie
Wizyta japońskich graczy w Warszawie
Wizyta japońskich graczy w Warszawie
Artykuł w Sztandarze Młodych (21.03.1978)

31.10 - 04.11.1979

W Warszawie zorganizowano pierwszą Ligę Mistrzów Polski - zwaną też Mistrzostwami Polski w Go. Pierwszym mistrzem Polski został Janusz Kraszek. W lidze wzięło udział sześciu graczy, a rozgrywki były prowadzone w systemie "każdy-z-każdym".

Kifu (zapis gry) pomiędzy Włodzimierzem Dobosiewiczem a Januszem Kraszkiem

24.07 - 05.08.1983

Warszawski goista Janusz Kraszek zostaje Mistrzem Europy. Turniej mistrzowski organizowany jest w ramach Europejskiego Kongresu Go w Edynburg (Szkocja).

Okładka British Go Journal no. 60 (wrzesień 1983) - Janusz Kraszek (po lewej) przyjmuje gratulacje od Richarda Granville
Artykuł o EGC w Edynburg (1983) w British Go Journal no. 60 (wrzesień 1983)

10.12.1983

W Warszawie odbył się zjazd założycielski Polskiego Stowarzyszenia Go. Pierwszym prezesem został Leszek Dziumowicz.

Zjazd założycielski PSG
Zjazd założycielski PSG
Zjazd założycielski PSG

12-15.09.1985

W hotelu "Forum" odbyły się I Otwarte Drużynowe Mistrzostwa Europy w Warszawie. Jest to pierwszy międzynarodowy turniej tej skali organizowany przez środowisko warszawskich goistów. W turnieju bierze udział 12 drużyń. Pierwsze miejsce zajmuje drużyna RFN, Polacy kończą na 6. miejscu.

I Otwarte Drużynowe Mistrzostwa Europy w Warszawie
I Otwarte Drużynowe Mistrzostwa Europy w Warszawie
Wyniki turnieju
Artykuł o turnieju w Życiu Warszawy 13.09.1985

29.09.2020

Tomasz Andrzejewski ogranizuje pierwsze spotkanie goistyczne w Warszawie po pandemicznej przerwie. Spotkania odbywają się w kawiarnii Green Caffè Nero przy ul. Karolkowej 28. Spotkania te są zalążkiem stowarzyszenia Centrum Edukacyjne Gry Go "Szaleni Samuraje". Ze względu na kolejne obostrzenia związane z pandemią, spotkania w kawiarni nie są regularne.

Spotkania w Green Caffè Nero

14.10.2021

Gracze zgoromadzeni przez Tomka Andrzejewskiego przenoszą się do nowej lokalizacji - CRUX przy ul. Hożej 51. W tym miejscu spotykał się Warszawski Klub Go tuż przed wybuchem pandemii COVID-19. Od tej pory spotkania odbywają się w każdy czwartek o godzinie 18:30.